Beszélni márpedig mindig, mindenkinek kell, a bolti kasszásnak is, és nem mindegy, hogyan tesszük – erre többször is emlékeztetett mesterkurzusán Farkas Erika. A Kossuth Rádió nemrég visszavonult munkatársa rendszeresen dolgozik a Magyar Újságírók Országos Szövetsége (MÚOSZ) által újraindított Bálint György Újságíró Akadémia képzésein, illetve az Eötvös Loránd Tudományegyetemen (ELTE-n) is oktat. Kolozsváron most először tartott képzést, amelyen a BBTE Újságírás és Digitális média szakos hallgatói mellett, a Kolozsvári Rádió néhány munkatársa is részt vett.
A munkaadók igényei között korábban sokáig tartotta magát az ún. latinos műveltségi eszmény, de ma már inkább „fölényes informatikai és angolnyelv-tudásra, valamint ragyogó fogsorra van szükség” – fogalmazott Farkas Erika, aki szerint „újságírónak lenni viszont nagyon jó móka” annak, aki jól beszéli az anyanyelvét. Emlékeztetett: „a beszélő ember mindig leleplezi magát”, és ez egyaránt érvényes a riporterre és az általa megszólaltatottakra. Hogyan fogalmazzunk, hogy azt értsék, amit mondani szeretnénk, és hogyan kerülhetjük el, hogy manipuláljanak? – ezekre a kérdésekre is keresték a választ az Ágnes asszonytól Anyám tyúkjáig című képzésen 2025. március 26-27-én. A résztvevők az irodalmi műveket felhasználva improvizáltak, egyéni és csoportos helyzetgyakorlatokon vettek részt. Szó esett az igekötők „divatjáról”, a konnotációról, a mondatfókuszról és a metaválaszról, az asszociációs mezőről, illetve a fordításról, továbbá arról, hogyan hatnak az egyes nyelvek sajátos módon a beszélőre. Az álhírek felismerésének technikái mellett, a rádiózásról és az attól nem túl távoli podcastingról is szó esett. Az utóbbiról a vendégoktató elmondta: ő már érzékeli az ilyen jellegű tartalmak fogyasztásának hanyatlását, és úgy gondolja, várható, hogy ismét népserűvé válik majd a rádió.
Rácz Éva
Képünkön média szakos kolozsvári egyetemi hallgatók mögött Farkas Erika, a mesterkurzus előadója (A szerző felvétele)
A rendezvény a Kolozsvári Akadémiai Bizottság (KAB) Média- és Kommunikációtudományi Szakbizottsága támogatásával valósult meg, partnerségben a Kolozsvári Rádióval és a Magyar Újságírók Romániai Egyesülete oktatási szakbizottságával.