Mintegy ötven tagunk részvételével zajlott Szovátafürdőn, a Teleki Oktatási Központban a MÚRE SzováTAvasz elnevezésű szakmai találkozója, május 9-11. között. Az alábbiakban rövid szemelvényeket olvashatnak a programok során elhangzottakból.

 

Mi és az MI

Még pénteken kora délután kezdődött egy érzékelhetően élénk érdeklődést kiváltó, összetett címet kapott panel: A minőségi sajtó szerkesztett tartalmai a közösségi média, az álhírek és a mesterséges intelligencia szorításában. Helyzetkép, nemzetközi összevetések, kerekasztal-beszélgetés. A vita kiindulópontját Bukovinszky-Csáki (Sarány) Orsolya tanulmánya jelentette, ami Generatív MI eszközök etikus használati módjai az újságírásban címmel jelent meg a Korunk folyóirat áprilisi számában. Amint a moderátor Szűcs László felvezetőjéből kiderült, a média veszélyeztetettségét napjaink Romániájában egy harmadik tényező fenyegeti közvetlenebbül, az elnökválasztás első fordulóját követően kialakult, remélhetőleg nem végleges helyzet. A kerekasztal témája láthatóan élénken foglalkoztatja a médiában dolgozókat, hiszen több mint két tucatnyian szóltak hozzá a vitához, egyebek közt arra a kérdésre is válaszolva, hogy mikor és milyen helyzetben használták legutóbb újságíróként, szerkesztőként, vagy akár magánemberként (például egy utazási tervet készítve vagy kedvenc parfümjükhöz hasonlót keresve) a mesterséges intelligenciát. Elhangzott, hogy az onnan másolt szövegekben elsőre láthatatlan kódok vannak, amelyek megkeseríthetik akár a tördelők életét is, de az azt ismerőnek mindenképp elárulják a szöveg eredét, hogy az MI logikai úton nagyon egyszerűen összekapcsol mindent és/vagy kapuk által, és hogy mi magunk taníthatjuk az MI-t, és ezt fontos is megtennünk.

 

Fekete Árpád díjazása

Új kezdeményezése a MÚRE Sportszakosztályának, hogy időről időre Emlékoklevéllel ismerje el a sportújságírás terén több évtizede dolgozó kollégák munkáját. Az első díjazott a kilencedik iksznél járó Fekete Árpád nyugalmazott tanár, sportújságíró, Szováta város díszpolgára, akinek életéről és pályájáról az érdeklődő kollégák előtt Szucher Ervin készített portré beszélgetést. Árpi bácsi, aki korábban edzőként is dolgozott, még az előző rendszerben a labdarúgó mérkőzések hangosbemondója is volt, méghozzá magyar nyelven, ami abban az időben több mint szokatlan gesztus volt.

A jelenlévők ez alkalommal fogadták el a Sportszakosztály javaslatát a romániai sporteseményeken tapasztalható szélsőséges magyarellenességgel szemben. A MÚRE PRESSing focicsapata ezt követően a városi sporrteremben játszott barátságos meccset a helyi tanárok együttesével.

 

A plakáttervező sajtófotós

A szakmai tanácskozás programja hasonló formában folytatódott szombaton reggel, amikor a Brassai Sajtófotó-pályázat előző évi fődíjasával, a székelyudvarhelyi Hodgyai Istvánnal – a barátai, ismerősei, kollégái számára Hotdog becenevű fotóssal – folytatott jó hangulatú beszélgetést Halmágyi Zsolt, a Sajtófotó és Videoújságíró szakosztály társelnöke. Mint elhangzott, kollégánk korábban Marosvásárhelyen a nemzeti színház plakáttervezőjeként dolgozott, majd a járvány után költözött vissza Udvarhelyre, ahol ma is él és dolgozik. Vetített formában megismerhettük sajtófotóit és plakátterveit, illetve beszélt azokról a drámai pillanatokról, amikor díjnyertes képeit elkészítette: a Martalék című fotó a városban történt tűzesetet örökít meg, míg a „Csak a csönd ciripelget utánuk” című sorozat azt az ismert, tragikus mozzanatot, amikor a székelyudvarhelyi középiskola bentlakásának kidőlt a fala, egy diák halálát, többek súlyos sérülését okozva.

Ami a tavalyi Brassai pályázat újdonsága volt, hogy a fődíjasnak a MÚRE megszervezi az első önálló kiállítását az általa választott színhelyen. Az egyéni tárlatból végül úgy tűnik, kettő lesz: várhatóan kora ősszel, előbb Nagyváradon a Léda-házban, majd néhány héttel később Debrecenben, a Partium-házban állítja ki Hodgyai István a legjobb munkáit.

 

Új kódexen dolgozik a Médiahatóság

A szombat délelőtti program online tájékoztató beszélgetéssel folytatódott: az Országos Audiovizuális Tanács, egyszerűbb nevén a Médiahatóság (CNA) tagjával, a fővárosban tartózkodó Borsos Orsolyával beszélgetett Rácz Éva, elsősorban a testület még készülő, a média működését szabályozni hivatott új kódexének a részleteiről. Azt is megtudhattuk, hogy Borsos Orsolya azért is tartózkodik Bukarestben, hogy ha a kiélezett politikai helyzetben szükség lenne a Tanács azonnali döntésére, akkor a tagjai elérhetők legyenek, és azért nincs még új kódex, mert bár a tervezet közvitája április 15-én lejárt, nem akartak a szabályokon „menet közben”, a választási kampány idején változtatni. Ami a készülő kódex tartalmát illeti, annak egyik legfontosabb újdonsága a platformsemlegesség: hogy a rádiók és televíziók mellett, az internetes tartalmakra is vonatkozhatnak majd az előírásai. A kérdések során szó esett a Realitatea vs. Becali ügy halasztásáról, arról, hogy a fociultrák több mint húsz éve tartó gyűlölködését nem a CNA tudja megállítani, valamint arról is, hogy a hamis gyógyszer- vagy gyógyászati segédeszköz-reklámokat is fontos jelenteni, mert a Médiahatóság más illetékes hatóságokhoz továbbíthatja a jelzést.

 

Hatvanasok egymás közt

Szombaton kora délután kezdődött a Hatvanasok sajtóklubja az egyaránt 1965-ös születésű Ambrus Attila, Sarány István, Szekeres Attila és Szűcs László közreműködésével. A pályájukra való visszaemlékezés mellett bemutatták az Ambrus-Sarány szerzőpáros újabb közös kötetét, a 90 60 90 című kötetben publicisztikáikból válogattat. Ambrus Attila arról mesélt, hogy esetleg a befektetők kényelme is okozhatta az általa vezetett Brassói Lapok „megmenekülését”: megálltak a határ mentén, nem jutottak el Brassóig, és ez azért fontos, mert látható, hogy a felvásárolt lapok nyomtatott változata mára mindenhol megszűnt. Kiemelte: az újságíró feladata kognitív folyamatokat elindítani az olvasóban. Sarány István a kötetről elmondta, hogy ez már a harmadik közös alkotásuk az elmúlt tíz évben, és ezúttal jellemzően nem közéleti (mint az első kötetükben), hanem más témájú publicisztikákat válogattak össze.

A könyvbemutatóhoz kapcsolódva hangzott még el három tövid könyvajánló. Szabó Zsolt ajánlotta a jelenlevők figyelmébe Máriás József: Cseke Péter irodalmi nyomkövetése című munkáját, ami a 80. születésnapját ünneplő kolozsvári professzort köszönti. Zilahi Csaba a napokban kétkötetessé bővült Erdélyi MagyaRock című munkájáról szólt, végül Stanik István mutatta fel azt az értékes könyvcsomagot, ismertetve tartalmát, amely a Trianon Múzeum ajándékaként jutott el a találkozó résztvevőihez.

 

Mozgóképes emlékidézés

MÚRE 35. Hozd el, mutasd meg, mutasd fel a te MÚRE emlékeidet, pillanataidat, sztorijaidat, képeket, hangokat, cetliket – így szólt a felhívás a szovátai találkozón részt vevő tagokhoz. Az utolsó mozzanat az emlékezésé volt, amihez jelentős segítséget kaptunk azokból a történéseket az egyesület alapításától a közelmúltig megörökítő a TVR Magyar Adása által készített televíziós felvételektől, amelyekből Kacsó Sándor vetített szemelvényeket. Felidéztük többek között az 1990-es alapító ülést, egy kilencvenes évekbeli dévai találkozót, a riporttábotokat, illetve a koronavírus járvány miatt egy év késéssel megrendezett 30+1 éves szárhegyi találkozót. Az emlékidézésben a MÚRE korábbi és jelenlegi vezetői működtek közre, illetve reagáltak a kérdésekre, felvetésekre. Simonffy Katalin egy régi sajtós kiadványt, a Drótposta című, 25 évvel ezelőtt kiadott hírlevelet, illetve egy 2004-es irattartó mappát hozott el emlékbe.

A program és a szakmai találkozó egy csoportképpel ért véget, illetve a vacsorával, amely előtt Péter Ferenc, a Maros Megyei Tanács elnöke, korábbi szovátai polgármester, Biró Zsolt, a Teleki Oktatási Központ vezetője, házigazdánk, valamint a MÚRE elnök mondott pohárköszöntőt.

Az őszi szovátafürdői szakmai találkozó időpontja is itt vált ismertté: szeptember 26-28., péntektől vasárnapig, érdemes a dátumot már most felírni a határidőnaplóba!

 

(Címlapképünkön a Teleki Oktatási Központ.)

Az összefoglalóhoz kapcsolódó Facebook-galéria felvételei Nemes Attila, Aczél Péter László, Halmágyi Zsolt, Rácz Éva, Szűcs László felvételei.