Kiugróan magas maradt, elérte a 171-et tavaly az erõszakcselekményeknek áldozatul esett újságírók megerõsített száma – jelentette be a Nemzetközi Újságíró-szövetség (IFJ) az MTI brüsszeli irodájához eljuttatott közleményben.
A 120 országban 600 ezer újságírót képviselõ szervezet adatai szerint csak Irakban 65 szakmabelit öltek meg. Szomáliában 8, Pakisztánban 7, Mexikóban és Srí Lankán 6-6, a Fülöp-szigeteken 5 újságíró erõszakos halálát erõsítették meg.
Európai áldozatot kettõt sorol fel az IFJ: Hrant Dink török újságírót és Ivan Szafronovot, az orosz Kommerszant napilap munkatársát. Az örmény nemzetiségû Dinket közel egy éve lõtték agyon isztambuli munkahelyének, az Agos címû hetilap szerkesztõségének bejáratánál. A katonai tudósító Szafronov egy moszkvai ötemeletes ház lépcsõházi ablakából esett ki, halálát hivatalosan öngyilkosságnak tartják.
A szomorú 2007-es statisztika alig marad el a tavalyelõtt összesített 177 fõs rekordtól.
Jim Boumelha, az IFJ elnöke a közleményben elítélte a sajtószabadságot is sújtó támadásokat, és a jelenleginél nagyobb erõfeszítésekre szólította a nemzetközi közösséget. Különösen élesen bírálta azokat az akciókat, amelyek egyértelmûen a munkájukat végzõ újságírók ellen irányultak. Rámutatott a sajtó dolgozóinak védtelenségére, és különösen aggasztónak nevezte az elkövetõk büntetlenségét az esetek jelentõs részében.
A szervezet szerint a harci zónák mellett újságíró-életeket követelt a szervezett bûnözés, a kábítószer-kereskedelem és piszkos politikai mesterkedések is, ez utóbbiak különösen Latin-Amerikában. Más országok mellett az afrikai Eritreában "a szabad véleménynyilvánítási jog durva megsértését" mutatja az IFJ szerint két újságíró meggyilkolása és további támadások.
A statisztika megtalálható a szervezet internetes honlapján (www.ifj.org). Az IFJ azt ígéri, hogy néhány héten belül részletes jelentést közöl, amelyben valamennyi esetrõl összefoglalja a rendelkezésre álló legfontosabb információkat.
Forrás: MTI.