A döntés során a Becsületbíróság nem tekintett el az alapfokú határozatban foglalt, az újságírót ért elmarasztalásoktól, de az iratcsomó tanulmányozása mellett figyelembe vette az üggyel összefüggõ hazai és európai szakmai és bírósági joggyakorlat rendelkezésre álló precedenseit, ezek közül az Emberi Jogok Európai Bírósága 2008. október 8-i ítéletét, amelyben felmentette Ioan Barb romániai tényfeltáró újságírót. A Becsületbíróság szerint Tibori Szabó Zoltán túlzóan és elõítélettel közelített a témához, adatgyûjtésében nem volt eléggé körültekintõ, írásaiban néhány adat megkérdõjelezhetõ, illetve a panaszos által megfogalmazott iratcsomó szerint bizonyíthatóan hamis információkat is tartalmaz – ahogyan ezek egy részét az alapfokon eljáró Etikai Bizottság is megállapította -, meglétük azonban nem változtat az írás(ok) helytálló megállapításain, bizonyíthatóan igaz információin, tényadatain, az elkészített interjúk korrektségén, a követett mûfaji tisztaságon és általános következtetésén, hogy a Sapientia – EMTE alapítása óta számos hibás döntés született – azok minden jogi, ingatlan-befektetési, humán erõforrási, oktatásszervezési stb. vonatkozásaival együtt.
A Becsületbíróság határozatának része, hogy a konkrét ügytõl eltekintve, de annak vizsgálata során szerzett tapasztalatok birtokában egyértelmûen támogatja és bátorítja munkájukban a tényfeltáró újságírókat, hiszen a közérdekért olyan témák feltárásával foglalkoznak, amelyek fontosak a társadalomnak, de a közvélemény elõl rejtve maradnak. Az újságíró nem hunyhat szemet rendellenességek, visszaélések, hibás döntések, közpénzek vagy közösségi vagyonok eltékozlása felett azzal az indoklással, hogy ezzel árt az ügynek vagy csoportérdekeknek.
Kató Béla elnök és Dávid László rektor, a Sapientia Alapítvány valamint a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem vezetõi és Tibori Szabó Zoltán, a kolozsvári Szabadság napilap munkatársa által benyújtott fellebbezés kapcsán
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Becsületbíróságának, Fellebbviteli Bizottságként eljáró plénuma, a MÚRE Becsületbírósága Szervezeti és Mûködési Szabályzata IV. fejezete 21. pontja értelmében megvizsgálta a felek által a MÚRE alapfokon eljáró Etikai Bizottságának 2008. szeptember 12-én hozott határozata ellen benyújtott fellebbezéseket. Az iratcsomó tárgya Tibori Szabó Zoltán, a Szabadság napilapban megjelent a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kapcsolatos, a panaszban kifogásolt írása. A Fellebbviteli Bizottság elfogadta a Tibori Szabó Zoltán által 2008. október 5-én benyújtott fellebbezését, ugyanakkor elutasítja a Kató Béla elnök és Dávid László rektor, a Sapientia Alapítvány valamint a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem vezetõi által 2008. október 7-én benyújtott fellebbezést és megállapítja, hogy Tibori Szabó Zoltán nem követett el etikai vétséget, ezért a MÚRE Becsületbíróságának Szervezeti és Mûködési Szabályzata III. fejezetének 16. pontja értelmében felfüggeszti és semmisnek nyilvánítja az alapfokon hozott, szóbeli figyelmeztetést megszabó határozatot.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Becsületbíróságának Fellebbviteli Bizottsága megvizsgálta a felek fellebbezését, és megállapította, hogy azok formailag megfelelnek a MÚRE Becsületbírósága Szervezeti és Mûködési Szabályzata III. fejezete 18. és IV. fejezete 19. pontjában támasztott feltételeknek; megvizsgálta az alapfokon eljáró Etikai Bizottság 2008. szeptember 12-én hozott határozatát; az iratok tárgyát képezõ, a Szabadság napilapban 2008. május 3-án a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemre vonatkozó írásokat, különös tekintettel arra, amelyet a panaszos Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem kifogásolt (címe: A Sapientia – EMTE-rõl a kíméletlen tények nyelvén); a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetem által benyújtott elsõ panaszt és a Tibori Szabó Zoltán által arra benyújtott válaszát. A testület ugyanakkor tanulmányozta az üggyel összefüggõ hazai és európai szakmai és bírósági joggyakorlat rendelkezésre álló precedenseit. Például az Emberi Jogok Európai Bírósága 2008. október 8-i határozatában felmentette Ioan Barb romániai újságírót, akit a román bíróság 2000-ben egy tényfeltáró írás nyomán véglegesen elítélt, és megállapította, hogy az újságíró közérdekû témával foglalkozott, a sértettre vonatkozó megállapításainak alapját tények képezték, az újságíró jóhiszemûen járt el, a benne foglaltatott túlzások és provokálások mértéke pedig elfogadható.
A testület megállapította, hogy Tibori Szabó Zoltán közérdekû témában folytatott újságírói tényfeltárást, hiszen a Sapientia – EMTE oktatási hálózatként a romániai magyar társadalom egyik közösségi intézménye, közszolgálati szerepet tölt be, ehhez magyarországi közpénzeket használ, alapítói a magyar történelmi egyházak. Tibori Szabó Zoltán túlzóan és elõítéletesen közelített a témához, adatgyûjtésében nem volt eléggé körültekintõ, írásaiban néhány adat megkérdõjelezhetõ, illetve a panaszos által megfogalmazott iratcsomó szerint bizonyíthatóan hamis információkat is tartalmaz – ahogyan ezek egy részét az alapfokon eljáró Etikai Bizottság is megállapította –, meglétük azonban nem változtat az írás(ok) helytálló megállapításain, bizonyíthatóan igaz információin, tényadatain, az elkészített interjúk korrektségén, a követett mûfaji tisztaságon és általános következtetésén, hogy a Sapientia – EMTE alapítása óta számos hibás döntés született – azok minden jogi, ingatlanbefektetési, humán erõforrási, oktatásszervezési stb. vonatkozásaival együtt –, annál is inkább, hogy maga a Sapientia Alapítvány elnöke, Kató Béla is elismeri azzal, hogy az auditok során jelzett gondok megoldásáról beszél, miként ugyanez a következtetés fogalmazható meg a finanszírozó két képviselõjével (Gémesi Ferenc, Zilahi László) készített interjúból is. Ugyanakkor a testület figyelembe vette azokat a részletes audit-jelentéseket (Antal–Mokos 2004, Providencia kft. 2007), amelyek a Sapientia – EMTE ügyvitelében számos rendellenességet állapítanak meg.
A Fellebbviteli Bizottság tudomásul vette, hogy a panaszos a maga részérõl azt állítja, hogy „a szóban forgó cikkben rosszindulattal és tendenciózusan felsorakoztatott valótlan állítások miatt az erdélyi magyar magánegyetemi hálózatot ért erkölcsi (és anyagi) károk”-at szenvedett, megállapítjuk, hogy sem Tibori Szabó Zoltánnak, sem az újságíró-társadalomnak nem feladata a Sapientia – EMTE stratégiai fontosságú intézet védelme, még kevésbé hunyhat szemet az alapítás és mûködés során megállapítható rendellenességek felett, függetlenül attól, hogy azok milyen idõszakban és milyen vezetés alatt keletkeztek. Megjegyezzük, hogy a Sapientia – EMTE felelõssége olyan tevékenységet folytatni, amely nem ad okot hasonló felvetésekre.
A Fellebbviteli Bizottság tagjaiként a konkrét ügytõl eltekintve, de annak vizsgálata során szerzett tapasztalatok birtokában egyértelmûen támogatjuk és bátorítjuk munkájukban a tényfeltáró újságírókat, hiszen a közérdekért olyan témák feltárásával foglalkoznak, amelyek fontosak a társadalomnak, de a közvélemény elõl elrejtve maradnak. Az újságíró nem hunyhat szemet rendellenességek, visszaélések, hibás döntések, közpénzek vagy közösségi vagyonok eltékozlása felett azzal az indoklással, hogy ezzel árt az ügynek vagy csoportérdekeknek. Nekünk, újságíróknak és a közvéleménynek egyaránt közös felelõsségünk és célunk a tiszta közélet léte, az áttekinthetõ közösségi vagy állami vagyongazdálkodás és ügyintézés.
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete Becsületbíróságának Szervezeti és Mûködési Szabályzata másodfokú eljárásról intézkedõ IV. fejezete 20. pontja értelmében a Fellebbviteli Bizottság határozata jogerõs és végleges, további fellebbezésnek helye nincs.
Marosvásárhely, 2009. január 18.
Vincze Loránt – elnök, Szabó Zsolt – alelnök, Bögözi Attila – titkár, Bajna György – tag, Csomafáy Ferenc – tag, Deák Gyöngyi – tag, Incze Vanda – tag, Kuti Márta – tag, Maksay Magdolna – tag, Szucher Ervin – tag. Wagner István alelnök igazoltan hiányzott a testület ülésérõl.