Különösképpen a múlt hét végi történés – Sarány István mb. felelõs szerkesztõ, – aki kinevezésekor munkatársai zömének bizalmát élvezte – szerintem minõsíthetetlen módon történõ félreállítása késztet állásfoglalásra. Tudom, hogy nem vagyok egyedül, jó néhány munkatársam hallgatólagosan is támogatja tiltakozásomat.
Nevük nyilvánosságra hozásával megtorlástól tartanak” – ezekkel a szavakkal indította tiltakozó levelét „a lapot közel harminc éven alázatosan szolgáló” újságíró, amelyet, mint mondja, valamennyi magyar laphoz, a megyei tanácshoz, és a Magyar Újságírók Romániai Egyesületéhez is elküldött.
„(…) Tiltakozásom jeléül, mától kezdve cikkeimet nem jegyzem nevemmel, ami nem jelenti azt, hogy nem vállalom azokért a felelõsséget. Remélem, hogy e héten sikerül a szerkesztõség valamennyi tagja számára elfogadható megoldást találni a kialakult helyzetre” – zárja levelét Kristó.
Borboly Csaba, a Hargita Megyei Tanács elnöke a Hargita Népe napilapnál az utóbbi hónapokban történtek miatt sajtóközleményben adott hangot aggodalmának. A tanácselnök szerint a már több éve „ideiglenes” megbízatású fõszerkesztõ hirtelen leváltása, amely a megyei tanács elnökével való konzultáció nélkül történt meg, súlyos intézkedésnek számít.
A konzultáció hiányát nem lehet azzal magyarázni, hogy a megyei tanács elnöke nincs az országban, hisz az elnök törvényes helyettesítését jelen pillanatban egy alelnök látja el. Mindemellett az elnök távollétében napi 7-8 órát állandó e-mail és telefonkapcsolatban áll a megyei hivatallal és az alárendelt intézmények vezetõivel.
A levél kiemeli, hogy Sarány István húsz éve dolgozik a Hargita Népénél, és az újság egyik alapemberének is tekinthetõ. „Bízunk benne, hogy fõszerkesztõi tisztségének megszüntetése csakis komoly ok miatt történhetett. Közvetett úton aggasztó információink vannak a leváltás okáról, említették a lapszám csökkenését és a gazdasági mutatók romlását.
A lap vezetõsége a megyei tanácsnak eddig nem jelezte, hogy gondokkal küszködik. Természetesen, ha a jelek arra utalnak, hogy az újság nehézségben van, akkor a megyei tanácsnak kötelessége támogatni a Hargita Népe napilapot, nehézségeinek hatékony megoldásában”, írja Borboly a levélben.
A kiadó helyzetének tisztázására a megyei tanács elnöke egy ötfõs kivizsgáló bizottság létrehozásáról terjeszt elõ határozatot a tanács soron következõ ülésén, amelynek feladata szeptember végéig javaslatot tenni a kiadó jogi státusának és mûködési rendjének tisztázására, továbbá tisztázni a leváltás, illetve a kinevezés okait. A bizottság hatásköre kiterjed majd az esetleges szankciók lehetõségének az elemzésére is, természetesen az érvényben lévõ jogszabályok értelmében.
ÚMSZ 2008 szept. 2