A világ legnagyobb televíziós és rádiós szövetségének csúcsvezetõi közé választották Rudi Zoltánt, a Magyar Televízió elnökét december 6-án. Az Európai Mûsorszolgáltatók Szövetségének (EBU) genfi közgyûlésén az ötvennégy ország hetvenhat közszolgálati rádióját és televízióját tömörítõ unió tagjai voksoltak a szakember mellett. Ezzel az 1950 óta mûködõ EBU történetében elõször választottak magyar televízióst a szervezet legfelsõ irányító testületébe.
A magyar tévénézõk a Játék Határok Nélkül és az Eurovíziós Dalverseny kapcsán találkozhattak leginkább az Európai Mûsorszolgáltatók Szövetségének nevével, de a legjelentõsebb sporteseményeket, így az olimpiát is EBU-tagságának köszönhetõen sugározhatja a nemzeti fõadó. Az EBU évente 70 milliárd forintból gazdálkodó nonprofit szervezet, amely elsõsorban a tagjainak nyújt szolgáltatásokat. Négy év alatt a Magyar Televízió nemcsak megújította szakmai kapcsolatait az EBU-val, hanem befolyásos tagja is lett a közel egymilliárd potenciális nézõt és hallgatót megszólító szervezetnek. Az 57 éve mûködõ, a legelismertebb közszolgálati médiumokat egyesítõ unió fõigazgatója, Jean Réveillon nemrégiben egy brüsszeli MTV-rendezvényen elmondta: „a Magyar Televízió nagyon aktív az EBU-ban, és azt is bizonyította, hogy fontos számára a közszolgálati értékek európai érdekérvényesítése.”
Az európai, közel-keleti és észak-afrikai mûsorszolgáltatókat tömörítõ szövetségnek Rudi Zoltán személyében elõször van magyar vezetõje. A mûködését januárban megkezdõ új irányító testület (Executive Board) létrehozását az EBU szervezeti reformjának részeként határozták el. A magyar köztévé elnökét szakmai múltja, az MTV modernizálása, a közelmúlt eredményei, illetve az EBU-ban zajló reformfolyamatban való közremûködése alapján jelölték a testületbe. Rudi Zoltánt a december 6-ai genfi közgyûlésen választották meg a világ legnagyobb televíziós szövetségének tagjai. A társadalmi munkában ellátott megbízatás egy évre szól, a testület januártól Genfben dolgozik.
Az új, tizenegy tagú vezetõség feladata a szervezet átfogó reformjának megvalósítása lesz a digitális átállás követelményeinek megfelelõen. Ebben a munkában szánnak szerepet a Magyar Televízió átalakítását sikerrel menedzselõ Rudi Zoltánnak. Az EBU-ban úgy vélik, generációváltást is jelez az, hogy a 45 éves magyar tévéelnök mellett több fiatal szakembert választottak be a testületbe.
Az MTV-ben zajló szakmai tevékenység egyik elsõ elismerése volt, hogy 2005-ben a Magyarországot bízták meg a 2008-as általános közgyûlés rendezésével, és így jövõ májusban Budapest adhat otthont a legfontosabb döntéshozó fórumnak. Az EBU-ban több MTV-s szakember is dolgozik: Sipos Pál kulturális fõszerkesztõ a Televíziós Bizottság tagja, Vigh Zoltán vezetõ szerkesztõ pedig az újonnan alakult Hír Bizottság munkájában vesz részt.
Az EBU-tagságnak köszönhetõen az MTV sugározhatta a 2004-es labdarúgó EB-t, a 2004-es athéni nyári olimpiát, valamint a 2006-os torinói téli olimpiát. 2007-ben, egy év kihagyás után ismét részt vett Magyarország az EBU Eurovíziós Dalversenyében, a döntõ rekordnézettséget hozott. A 2008-as labdarúgó EB-t és a pekingi nyári olimpiai játékokat is a közszolgálati televízió közvetíti majd.
Dr. Rudi Zoltán
A háromdiplomás, jogász, újságíró és lobbiszakértõ végzettségû Rudi Zoltán a rendszerváltozás, 1989 óta dolgozik a Magyar Televízióban. Mielõtt 2004-ben az MTV elnöke lett, végigjárta a szakmai ranglétrát a köztévében. Szerkesztõ-riporterként kezdett, 1994-tõl elõbb helyettese, utóbb fõszerkesztõje volt a Belpolitikai Stúdiónak, 1997-tõl két évig pedig a Híradó élén állt, majd elnöki tanácsadóként dolgozott. 2000-tõl két évig a TV2-nél a reggeli mûsorsáv fõszerkesztõje volt, és a kereskedelmi televízió oktatási projektjét is vezette. 2002-ben hírigazgatóként igazolt vissza a Magyar Televízióhoz, majd megbízott programigazgató is lett, 2004. március 5-én pedig az MTV Közalapítvány Kuratóriuma elnökké választotta. A rendszerváltozás óta õ az elsõ olyan elnöke az MTV-nek, aki kitölti négyéves mandátumát.