A találkozó kötetlen beszélgetés formájában zajlott, ahol az erdélyi, a felvidéki, vajdasági, kárpátaljai, horvátországi és szlovéniai újságírók tájékoztatták a résztvevõket a régiók médiasajátosságairól. Megfogalmazódott az a vélemény, hogy az anyaországi médiumok a kisebbségiekkel szemben gõgöt, dölyföt érzékeltetnek, nem hajlandók partnerként elfogadni õket. Nemcsak a kereskedelmi média, hanem a közszolgálati rádióban és televízióban is a peremre szorítva, minimálisra csökkentett és rossz idõpontokban sugárzott mûsorokban van jelen a külhoni magyarság. Ezért is lenne fontos egy egységes médiatér kialakítása – hangsúlyozta az Országgyûlés elnöke. Ezt célt a Kárpát-medencei Magyar Képviselõk Fórumának (KMKF) honlapja is segítené. Ennek kapcsán felvetõdött egy online médiatisztás létrehozásának a gondolata is. A házelnök jó ötletnek tartotta, hogy 2009 legyen a külhoni magyar újságírás éve annak kapcsán, hogy jövõben lesz 160 éves a Brassói Lapok (a legrégebbi folyamatosan megjelenõ magyar nyelvû újság).
Az Országgyûlés és az Oktatási és Kulturális Minisztérium együttmûködésével két pályázatot is terveznek fiatalok számára a határon túli magyarok helyzetének és életének jobb megismerésére – közölte Szili Katalin. A részleteiben januárban kidolgozandó pályázatokról az Országgyûlés elnöke elmondta, hogy a tervekben szerepel a határon túli magyarok élethelyzetét bemutató fotópályázat. A másik pályázatban olyan javaslatokat várnak majd, amelyek segítségével rendhagyó osztályfõnöki vagy történelemórákon a magyarországi fiatalok megismerkedhetnének a határon túli magyarság életével.
A találkozó végén a Népújságnak nyilatkozva Szili Katalin kijelentette:
– A XXI. század Európájában a nemzeti együttmûködés kell hogy legyen a nemzetstratégia alapja. Ebben a határon túli médiumok, újságírók rendkívül sokat tudnak segíteni. Mi éppen ezért tartottuk fontosnak, hogy erre az összejövetelre sor kerüljön, hogy megismerkedjünk azokkal a kérdéskörökkel, amelyek ma a legfontosabbak számunkra.
– A magyar-magyar kapcsolatok építése szempontjából hogyan értékeli az elmúlt évet?
– Egy nemzet sem mondhat le arról, hogy nyelve, kultúrája, hagyományai õrzésében együttmûködjön azokkal, akikkel egyébként egy nemzethez tartozik. Az együttmûködés nemcsak érzelmeken alapuló, csakis múltba tekintõ kell legyen. Azt mondják, hogy egy politikusnak olyannak kell lennie, mint a jó kubista festõnek, aki nemcsak a kocka elõtte levõ három oldalát látja, hanem a mögötte levõ hármat is kiválóan ismeri. Reményeim szerint politikustársaim között, akikkel kiteljesítettük a KMKF-t, nagyon sok ilyen kubista festõ van. Ha valaki az európai trendeket is fegyelembe veszi, jól láthatja: ez nemcsak magyar sajátosság, hanem minden nemzet jobban odafigyel nemzettársaira. És így adventben mi mást kívánhatnék magunknak a jövõ esztendõre, mint békességet és gyarapodást.
Karácsonyi Zsigmond